Contact Us

Grammys 2018 winners (War on Drugs, The National, LCD Soundsystem, Kendrick Lamar, Jason Isbell, more)

Grammys 2018
photo by Amanda Hatfield

The 2018 Grammy Awards ceremony is tonight at NYC’s Madison Square Garden and airing live on CBS with host James Corden starting at 7:30. This year, celebrities are wearing white roses to show solidarity with the #MeToo movement (similar to how celebs wore black at the Golden Globes for the same reason). Like every year, several winners get announced online during the pre-show and red carpet livestream. So far, winners include LCD Soundsystem‘s “Tonite,” which won Best Dance Recording, beating out Gorillaz, Bonobo, Odesza, and CamelPhat & Elderbrook. It’s LCD’s first-ever Grammy win.

LCD were also nominated for Best Alternative Album, but lost to The National, who also beat out Arcade Fire, Gorillaz, and Father John Misty. It’s The National’s first Grammy win.

The War On Drugs won Best Rock Album, beating out Queens of the Stone Age, Metallica, Mastodon, and Nothing More. It’s both their first Grammy nomination and their first win. Meanwhile, Foo Fighters took Best Rock Song, beating Metallica and others.

Kendrick Lamar won Best Rap Performance and Best Rap Song (meaning Cardi B’s “Bodak Yellow” lost both awards that it was nominated for), as well as Best Music Video for “HUMBLE.,” Best Rap/Sung Performance for “LOYALTY.” (featuring Rihanna, and Best Rap Album for DAMN. (beating Jay-Z, Rapsody, Migos, and Tyler the Creator). He’s also up for a bunch of other awards including Album of the Year, and he’s performing at the ceremony (as is his labelmate SZA).

Kendrick yelled “Jay for president!” in his acceptance speech for Best Rap Album, and Dave Chappelle shouted out A Tribe Called Quest (who were notably snubbed) during his speech introducing the award. Watch both speeches HERE.

Kendrick, Jay-Z, Lorde, and Childish Gambino lost Album of the Year to Bruno Mars. Kendrick, Jay-Z and others also lost Record of the Year to Bruno Mars. Jay-Z and others lost Song of the Year to Bruno Mars too.

UPDATE: Watch Kendrick Lamar’s powerful Grammys performance, featuring Dave Chappelle, U2, new music and more.

Dave Chappelle won Best Comedy Album, beating Jim Gaffian, Jerry Seinfeld, Sarah Silverman, and Kevin Hart. Trevor Noah introduced the award (and took a little shot at Trump during his speech).

The Weeknd won Best Urban Contemporary Album, beating SZA, Childish Gambino, Khalid, and 6LACK.

SZA unfortunately lost all five awards that she was nominated for. In addition to Best Urban Contemporary Album, she lost Best R&B Song and Best R&B Performance to Bruno Mars, Best Rap/Sung Performance to Kendrick, and Best New Artist to Alessia Cara.

Jay-Z lost all eight awards that he was nominated for.

Mastodon won Best Metal Performance, over Code Orange, Meshuggah, Body Count, and August Burns Red.

Leonard Cohen won his first Grammy, a posthumous award for Best Rock Performance for “You Want it Darker.” Previously, an album he was featured on, Herbie Hancock’s River: The Joni Letters won album of the year in 2007, and Cohen was also honored with a Lifetime Achievement award in 2010.

Aimee Mann took home Best Folk Album, Jason Isbell won Best Americana Album and Best American Roots Song, Chris Stapleton won Best Country Album and Best Country Song and Best Country Solo Performance, Alabama Shakes won best American Roots Performance, Kraftwerk won Best Dance/Electronic Album, The Rolling Stones won Best Traditional Blues Album, Portugal. The Man won Best Pop Duo/Group Performance (their first time being nominated and first win), Taj Mahal & Keb’ Mo’ won Best Contemporary Blues Album, Damian “Jr. Gong” Marley won Best Reggae Album, and Dr. Dre & Jimmy Iovine’s The Defiant Ones won Best Music Film.

Ed Sheeran took home Best Pop Vocal Album, beating out Lana Del Rey, Kesha, Lady Gaga, Coldplay, and Imagine Dragons; and Best Pop Solo Performance, beating Kelly Clarkson, Kesha, Lady Gaga, and P!nk.

Watch SZA, Cardi B & Bruno Mars, DJ Khaled with Rihanna and Bryson Tiller, Childish Gambino, Lady Gaga, U2, and Elton John & Miley Cyrus (playing “Tiny Dancer”) performances below. Watch Kendrick’s performance HERE.

Janelle Monae gave a moving #TimesUp speech to introduce Kesha, who performed with Cyndi Lauper, Andra Day, Bebe Rexha, Julia Michaels and Camila Cabello. Watch HERE.

Chris Stapleton and Emmylou Harris honored the late Tom Petty with a cover of “Wildflowers.” Watch HERE.

And then this happened:

Subscribe to Brooklyn Vegan on

Subscribe to Brooklyn Vegan on

Subscribe to Brooklyn Vegan on

Subscribe to Brooklyn Vegan on

Subscribe to Brooklyn Vegan on

Subscribe to Brooklyn Vegan on

Subscribe to Brooklyn Vegan on

Subscribe to Brooklyn Vegan on


Record of the Year
“Redbone” — Childish Gambino
“Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee featuring Justin Bieber
“The Story Of O.J.” — Jay-Z
“HUMBLE.” — Kendrick Lamar
“24K Magic” — Bruno Mars (WINNER)

Album of the Year
“Awaken, My Love!” — Childish Gambino
4:44 — Jay-Z
DAMN. — Kendrick Lamar
Melodrama — Lorde
24K Magic — Bruno Mars (WINNER)

Song of the Year
“Despacito” — Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber)
“4:44″ — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z)
“Issues” — Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels)
“1-800-273-8255″ — Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid)
“That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) (WINNER)

Best New Artist
Alessia Cara (WINNER)
Lil Uzi Vert
Julia Michaels

Best Pop Solo Performance
“Love So Soft” — Kelly Clarkson
“Praying” — Kesha
“Million Reasons” — Lady Gaga
“What About Us” — P!nk
“Shape Of You” — Ed Sheeran (WINNER)

Best Pop Duo/Group Performance
“Something Just Like This” — The Chainsmokers & Coldplay
“Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber
“Thunder” — Imagine Dragons
“Feel It Still” — Portugal. The Man (WINNER)
“Stay” — Zedd & Alessia Cara

Best Traditional Pop Vocal Album
Nobody But Me (Deluxe Version) — Michael Bublé
Triplicate — Bob Dylan
In Full Swing — Seth MacFarlane
Wonderland — Sarah McLachlan
Tony Bennett Celebrates 90 — (Various Artists) Dae Bennett, Producer (WINNER)

Best Pop Vocal Album
Kaleidoscope EP — Coldplay
Lust for Life — Lana Del Rey
Evolve — Imagine Dragons
Rainbow — Kesha
Joanne — Lady Gaga
÷ (Divide) — Ed Sheeran (WINNER)

Best Dance Recording
“Bambro Koyo Ganda” — Bonobo Featuring Innov Gnawa
“Cola” — Camelphat & Elderbrook
“Andromeda” — Gorillaz Featuring DRAM
“Tonite” — LCD Soundsystem (WINNER)
“Line Of Sight” — Odesza Featuring WYNNE & Mansionair

Best Dance/Electronic Album
Migration — Bonobo
3-D The Catalogue — Kraftwerk (WINNER)
Mura Masa — Mura Masa
A Moment Apart — Odesza
What Now — Sylvan Esso

Best Contemporary Instrumental Album
What If — The Jerry Douglas Band
Spirit — Alex Han
Mount Royal — Julian Lage & Chris Eldridge
Prototype — Jeff Lorber Fusion (WINNER)
Bad Hombre — Antonio Sanchez

Best Rock Performance
“You Want It Darker” — Leonard Cohen (WINNER)
“The Promise” — Chris Cornell
“Run” — Foo Fighters
“No Good” — Kaleo
“Go To War” — Nothing More

Best Metal Performance
“Invisible Enemy” — August Burns Red
“Black Hoodie” — Body Count
“Forever” — Code Orange
“Sultan’s Curse” — Mastodon (WINNER)
“Clockworks” — Meshuggah

Best Rock Song
“Atlas, Rise!” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica)
“Blood In The Cut” — JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay)
“Go To War” — Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More)
“Run” — Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters) (WINNER)
“The Stage” — Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold)

Best Rock Album
Emperor Of Sand — Mastodon
Hardwired…To Self-Destruct — Metallica
The Stories We Tell Ourselves — Nothing More
Villains — Queens Of the Stone Age
A Deeper Understanding — The War On Drugs (WINNER)

Best Alternative Music Album
Everything Now — Arcade Fire
Humanz — Gorillaz
American Dream — LCD Soundsystem
Pure Comedy — Father John Misty
Sleep Well Beast — The National (WINNER)

Best R&B Performance
“Get You” — Daniel Caesar Featuring Kali Uchis
“Distraction” — Kehlani
“High” — Ledisi
“That’s What I Like” — Bruno Mars (WINNER)
“The Weekend” — SZA

Best Traditional R&B Performance
“Laugh And Move On” — The Baylor Project
“Redbone” — Childish Gambino (WINNER)
“What I’m Feelin'” — Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones|
“All The Way” — Ledisi
“Still” — Mali Music

Best R&B Song
“First Began” — PJ Morton, songwriter (PJ Morton)
“Location” — Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid)
“Redbone” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)
“Supermodel” — Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA)
“That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) (WINNER)

Best Urban Contemporary Album
Free 6LACK — 6LACK
“Awaken, My Love!” — Childish Gambino
American Teen — Khalid
Ctrl — SZA
Starboy — The Weeknd (WINNER)

Best R&B Album
Freudian — Daniel Caesar
Let Love Rule — Ledisi
24K Magic — Bruno Mars (WINNER)
Gumbo — PJ Morton
Feel the Real –Musiq Soulchild

Best Rap Performance
“Bounce Back” — Big Sean
“Bodak Yellow” — Cardi B
“4:44″ — Jay-Z
“HUMBLE.” — Kendrick Lamar (WINNER)
“Bad And Boujee” — Migos Featuring Lil Uzi Vert

Best Rap/Sung Performance
“Crew” — Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy
“Family Feud” — Jay-Z Featuring Beyoncé
“LOYALTY.” — Kendrick Lamar Featuring Rihanna (WINNER)
“Love Galore” — SZA Featuring Travis Scott

Best Rap Song
“Bodak Yellow” — Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B)
“Chase Me” — Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer,
songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi)
“HUMBLE.” — Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar) (WINNER)
“Sassy” — Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody)
“The Story Of O.J.” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z)

Best Rap Album
4:44 — Jay-Z
DAMN. — Kendrick Lamar (WINNER)
Culture — Migos
Laila’s Wisdom — Rapsody
Flower Boy — Tyler, The Creator

Best Country Solo Performance
“Body Like A Back Road” — Sam Hunt
“Losing You: –Alison Krauss
“Tin Man” — Miranda Lambert
“I Could Use A Love Song” — Maren Morris
“Either Way” — Chris Stapleton (WINNER)

Best Country Duo/Group Performance
“It Ain’t My Fault” — Brothers Osborne
“My Old Man” — Zac Brown Band
“You Look Good” — Lady Antebellum
“Better Man” — Little Big Town (WINNER)
“Drinkin’ Problem” — Midland

Best Country Song
“Better Man” — Taylor Swift, songwriter (Little Big Town)
“Body Like A Back Road” — Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt)
“Broken Halos” — Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton) (WINNER)
“Drinkin’ Problem” — Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland)
“Tin Man” — Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert)

Best Country Album
Cosmic Hallelujah — Kenny Chesney
Heart Break — Lady Antebellum
The Breaker — Little Big Town
Life Changes — Thomas Rhett
From a Room: Volume 1 — Chris Stapleton (WINNER)

Best New Age Album
Reflection — Brian Eno
SongVersation: Medicine — India.Arie
Dancing On Water — Peter Kater (WINNER)
Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 — Kitaro
Spiral Revelation — Steve Roach

Best Improvised Jazz Solo
“Can’t Remember Why” — Sara Caswell, soloist
“Dance Of Shiva” — Billy Childs, soloist
“Whisper Not” — Fred Hersch, soloist
“Miles Beyond” — John McLaughlin, soloist (WINNER)
“Ilimba” — Chris Potter, soloist

Best Jazz Vocal Album
The Journey — The Baylor Project
A Social Call — Jazzmeia Horn
Bad Ass and Blind — Raul Midón
Porter Plays Porter — Randy Porter Trio With Nancy King
Dreams and Daggers — Cécile McLorin Salvant (WINNER)

Best Jazz Instrumental Album
Uptown, Downtown — Bill Charlap Trio
Rebirth — Billy Childs (WINNER)
Project Freedom –Joey DeFrancesco & The People
Open Book — Fred Hersch
The Dreamer Is the Dream — Chris Potter

Best Large Jazz Ensemble Album
MONK’estra Vol. 2 — John Beasley
Jigsaw — Alan Ferber Big Band
Bringin’ It — Christian McBride Big Band (WINNER)
Homecoming — Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne
Whispers on the Wind — Chuck Owen And The Jazz Surge

Best Latin Jazz Album
Hybrido – From Rio To Wayne Shorter — Antonio Adolfo
Oddara — Jane Bunnett & Maqueque
Outra Coisa – The Music Of Moacir Santos — Anat Cohen & Marcello Gonçalves
Típico — Miguel Zenón
Jazz Tango — Pablo Ziegler Trio (WINNER)

Best Gospel Performance/Song
“Too Hard Not To” — Tina Campbell
“You Deserve It” — JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn
“Better Days” — Le’Andria
“My Life” — The Walls Group
“Never Have To Be Alone” — CeCe Winans (WINNER)

Best Contemporary Christian Music Performance/Song
“Oh My Soul” — Casting Crowns
“Clean” — Natalie Grant
“What A Beautiful Name” — Hillsong Worship (WINNER)
“Even If” — MercyMe
“Hills And Valleys” — Tauren Wells

Best Gospel Album
Crossover: Live From Music City — Travis Greene
Bigger Than Me — Le’Andria
Close — Marvin Sapp
Sunday Song — Anita Wilson
Let Them Fall in Love — CeCe Winans (WINNER)

Best Contemporary Christian Music Album
Rise — Danny Gokey
Echoes (Deluxe Edition) — Matt Maher
Lifer — MercyMe
Hills and Valleys — Tauren Wells
Chain Breaker — Zach Williams (WINNER)

Best Roots Gospel Album
The Best Of the Collingsworth Family – Volume 1 — The Collingsworth Family
Give Me Jesus — Larry Cordle
Resurrection — Joseph Habedank
Sing It Now: Songs of Faith & Hope — Reba McEntire (WINNER)
Hope for All Nations — Karen Peck & New River

Best Latin Pop Album
Lo Único Constante — Alex Cuba
Mis Planes Son Amarte — Juanes
Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017 — La Santa Cecilia
Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) — Natalia Lafourcade
El Dorado — Shakira (WINNER)

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
Ayo — Bomba Estéreo
Pa’ Fuera — C4 Trío & Desorden Público
Salvavidas De Hielo — Jorge Drexler
El Paradise — Los Amigos Invisibles
Residente — Residente (WINNER)

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
Ni Diablo Ni Santo — Julión Álvarez Y Su Norteño Banda
Ayer Y Hoy — Banda El Recodo De Cruz Lizárraga
Momentos — Alex Campos
Arriero Somos Versiones Acústicas — Aida Cuevas (WINNER)
Zapateando En El Norte — Humberto Novoa, producer (Various Artists)

Best Tropical Latin Album
Albita — Albita
Art of the Arrangement — Doug Beavers
Salsa Big Band — Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta (WINNER)
Gente Valiente — Silvestre Dangond
Indestructible — Diego El Cigala

Best American Roots Performance
Killer Diller Blues — Alabama Shakes (WINNER)
Let My Mother Live — Blind Boys Of Alabama
Arkansas Farmboy — Glen Campbell
Steer Your Way — Leonard Cohen
I Never Cared For You — Alison Krauss

Best American Roots Song
“Cumberland Gap” — David Rawlings
“I Wish You Well” — The Mavericks
“If We Were Vampires” — Jason Isbell And The 400 Unit (WINNER)
“It Ain’t Over Yet” — Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White
“My Only True Friend” –Gregg Allman

Best Americana Album
Southern Blood — Gregg Allman
Shine On Rainy Day — Brent Cobb
Beast Epic — Iron & Wine
The Nashville Sound — Jason Isbell And The 400 Unit (WINNER)
Brand New Day — The Mavericks

Best Bluegrass Album
Fiddler’s Dream — Michael Cleveland
Laws Of Gravity — The Infamous Stringdusters (WINNER-TIE)
Original — Bobby Osborne
Universal Favorite — Noam Pikelny
All The Rage – In Concert Volume One [Live] — Rhonda Vincent And The Rage (WINNER-TIE)

Best Traditional Blues Album
Migration Blues — Eric Bibb
Elvin Bishop’s Big Fun Trio — Elvin Bishop’s Big Fun Trio
Roll And Tumble — R.L. Boyce
Sonny & Brownie’s Last Train — Guy Davis & Fabrizio Poggi
Blue & Lonesome — The Rolling Stones (WINNER)

Best Contemporary Blues Album
Robert Cray & Hi Rhythm — Robert Cray & Hi Rhythm
Recorded Live In Lafayette — Sonny Landreth
TajMo — Taj Mahal and Keb’ Mo’ (WINNER)
Got Soul — Robert Randolph & The Family Band
Live From The Fox Oakland — Tedeschi Trucks Band

Best Folk Album
Mental Illness — Aimee Mann (WINNER)
Semper Femina — Laura Marling
The Queen Of Hearts — Offa Rex
You Don’t Own Me Anymore — The Secret Sisters
The Laughing Apple — Yusuf / Cat Stevens

Best Regional Roots Music Album
Top Of the Mountain — Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers
Ho’okena 3.0 — Ho’okena
Kalenda — Lost Bayou Ramblers (WINNER)
Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live] — Northern Cree
Pua Kiele — Josh Tatofi

Best Reggae Album
Chronology — Chronixx
Lost In Paradise — Common Kings
Wash House Ting — J Boog
Stony Hill — Damian “Jr. Gong” Marley (WINNER)
Avrakedabra — Morgan Heritage

Best World Music Album
Memoria De Los Sentidos — Vicente Amigo
Para Mi — Buika
Rosa Dos Ventos — Anat Cohen & Trio Brasileiro
Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration — Ladysmith Black Mambazo (WINNER)
Elwan — Tinariwen

Best Children’s Album
Brighter Side — Gustafer Yellowgold
Feel What U Feel — Lisa Loeb (WINNER)
Lemonade — Justin Roberts
Rise Shine #Woke — Alphabet Rockers
Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World — Ladysmith Black Mambazo

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)
Astrophysics For People In A Hurry — Neil Degrasse Tyson
Born To Run — Bruce Springsteen
Confessions Of A Serial Songwriter — Shelly Peiken
Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders) — Bernie Sanders And Mark Ruffalo
The Princess Diarist — Carrie Fisher (WINNER)

Best Comedy Album
The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas — Dave Chappelle (WINNER)
Cinco — Jim Gaffigan
Jerry Before Seinfeld — Jerry Seinfeld
A Speck Of Dust — Sarah Silverman
What Now? — Kevin Hart

Best Musical Theater Album
Come From Away — Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)
Dear Evan Hansen — Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) (WINNER)
Hello, Dolly! — Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording)

Best Compilation Soundtrack For Visual Media
Baby Driver — (Various Artists)
Guardians Of the Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 — (Various Artists)
Hidden Figures: The Album — (Various Artists)
La La Land — (Various Artists) (WINNER)
Moana: The Songs — (Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media
Arrival — Jóhann Jóhannsson, composer
Dunkirk — Hans Zimmer, composer
Game Of Thrones: Season 7 — Ramin Djawadi, composer
Hidden Figures — Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composers
La La Land — Justin Hurwitz, composer (WINNER)

Best Song Written For Visual Media
“City Of Stars” — Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone)
“How Far I’ll Go” — Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho) (WINNER)
“I Don’t Wanna Live Forever (‘Fifty Shades Darker’)” — Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (Zayn & Taylor Swift)
“Never Give Up” — Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia)
“Stand Up For Something” — Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common)

Best Instrumental Composition
“Alkaline” — Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet)
“Choros #3″ — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne)
“Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, composer (Nate Smith)
“Three Revolutions” — Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés) (WINNER)
“Warped Cowboy” — Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
“All Hat, No Saddle” — Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge)
“Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can” — John Williams, arranger (John Williams) (WINNER)
“Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, arranger (Nate Smith)
“Ugly Beauty/Pannonica” — John Beasley, arranger (John Beasley)
“White Christmas” — Chris Walden, arranger (Herb Alpert)

Best Arrangement, Instruments and Vocals
“Another Day Of Sun” — Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast)
“Every Time We Say Goodbye” — Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit)
“I Like Myself” — Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane)
“I Loves You Porgy/There’s A Boat That’s Leavin’ Soon For New York” — Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra)
“Putin” — Randy Newman, arranger (Randy Newman) (WINNER)

Best Recording Package
El Orisha De La Rosa — Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz) (WINNER-TIE)
Mura Masa — Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa)
Pure Comedy (Deluxe Edition) — Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty) (WINNER-TIE)
Sleep Well Beast — Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National)
Solid State — Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package
Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Tim Breen, art director (Various Artists)
Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014) — Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds)
May 1977: Get Shown The Light — Masaki Koike, art director (Grateful Dead)
The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition — Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists) (WINNER)
Warfaring Strangers: Acid Nightmares — Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists)

Best Album Notes
Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth — Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists)
Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition — Ted Olson, album notes writer (Various Artists)
The Complete Piano Works Of Scott Joplin — Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling)
Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute — David Giovannoni, album notes writer (Various Artists)
Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings — Lynell George, album notes writer (Otis Redding) (WINNER)
Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips)

Best Historical Album
Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists)
The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955 — Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould)
Leonard Bernstein – The Composer — Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein) (WINNER)
Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa — Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)
Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips)

Best Engineered Album, Non-Classical
Every Where Is Some Where — Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay)
Is This The Life We Really Want? — Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters)
Natural Conclusion — Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins)
No Shape — Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius)
24K Magic — Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars) (WINNER)

Producer Of the Year, Non-Classical
Calvin Harris
Greg Kurstin (WINNER)
Blake Mills
No I.D.
The Stereotypes

Best Remixed Recording
“Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix)” — Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway)
“Funk O’ De Funk (SMLE Remix)” — SMLE, remixers (Bobby Rush)
“Undercover (Adventure Club Remix)” — Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani)
“A Violent Noise (Four Tet Remix)” — Four Tet, remixer (The xx)
“You Move (Latroit Remix)” — Dennis White, remixer (Depeche Mode) (WINNER)

Best Surround Sound Album
Early Americans — Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom) (WINNER)
Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir)
So Is My Love — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96)
3-D The Catalogue — Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk)
Tyberg: Masses — Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

Best Engineered Album, Classical
Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs — Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra)
Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony)
Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra) (WINNER)
Tyberg: Masses — John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

Producer Of the Year, Classical
Blanton Alspaugh
Manfred Eicher
David Frost (WINNER)
Morten Lindberg
Judith Sherman

Best Orchestral Performance
Concertos For Orchestra — Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)
Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches — Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)
Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
Mahler: Symphony No. 5 — Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)
Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra) (WINNER)

Best Opera Recording
Berg: Lulu — Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra)
Berg: Wozzeck — Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus) (WINNER)
Bizet: Les Pêcheurs De Perles — Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
Handel: Ottone — George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D’Oro)
Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel — Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus)

Best Choral Performance
Bryars: The Fifth Century — Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing) (WINNER)
Handel: Messiah — Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir)
Mansurian: Requiem — Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor)
Music Of the Spheres — Nigel Short, conductor (Tenebrae)
Tyberg: Masses — Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 — Arcangelo
Death & The Maiden — Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra (WINNER)
Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert — Stile Antico
Franck, Kurtág, Previn & Schumann — Joyce Yang & Augustin Hadelich
Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 — Martha Argerich & Various Artists

Best Classical Instrumental Solo
Bach: The French Suites — Murray Perahia
Haydn: Cello Concertos — Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen)
Levina: The Piano Concertos — Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)
Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 — Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester)
Transcendental — Daniil Trifonov (WINNER)

Best Classical Solo Vocal Album
Bach & Telemann: Sacred Cantatas — Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester)
Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio — Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig) (WINNER)
Gods & Monsters — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist
In War & Peace – Harmony Through Music — Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro)
Sviridov: Russia Cast Adrift — Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble)

Best Classical Compendium
Barbara — Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer
Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer (WINNER)
Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir — Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer
Les Routes De L’Esclavage — Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer
Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger — Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer

Best Contemporary Classical Composition
Danielpour: Songs Of Solitude — Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Higdon: Viola Concerto — Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) (WINNER)
Mansurian: Requiem — Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester)
Schoenberg, Adam: Picture Studies — Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony)
Zhou Tian: Concerto For Orchestra — Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra)

Best Music Video
“Up All Night” — Beck
“Makeba” — Jain
“The Story Of O.J.” — Jay-Z
“Humble.” — Kendrick Lamar (WINNER)
“1-800-273-8255″ — Logic Featuring Alessia Cara & Khalid

Best Music Film
One More Time With Feeling — Nick Cave & The Bad Seeds
Long Strange Trip — (The Grateful Dead)
The Defiant Ones — (Various Artists) (WINNER)
Soundbreaking — (Various Artists)
Two Trains Runnin’ — (Various Artists)

Check It Out

Leave a Comment

It appears that you already have an account created within our VIP network of sites on . To keep your personal information safe, we need to verify that it's really you. To activate your account, please confirm your password. When you have confirmed your password, you will be able to log in through Facebook on both sites.

Forgot your password?

It appears that you already have an account on this site associated with . To connect your existing account just click on the account activation button below. You will maintain your existing VIP profile. After you do this, you will be able to always log in to using your original account information.

Please fill out the information below to help us provide you a better experience.

(Forgot your password?)

Not a member? Sign up here

Sign up for BrooklynVegan quickly by connecting your Facebook account. It's just as secure and no password to remember!